Pravidlo 26: Počty vstupních a výstupních hran prvků v aktivitě II.

Jestliže předchozí povídání o počtu příchozích a odchozích hran v aktivitě nám trošku zkomplikoval rozhodovací uzel, zde bude situace mnohem klidnější. Na řadě jsou rozdělující (fork), slučovací (join) a spojovací (merge) uzly.

Pro rozdělující uzel je definované pravidlo one_incoming_edge, které říká, že tento uzel může mít pouze jednu příchozí hranu. O odchozích neříká nic.

Doplňkem pro rozdělující uzel je slučovací uzel. Pro něj existuje pravidlo nazvané one_outgoing_edge a nařizuje mu mít právě jednu odchozí hranu.

Pro spojovací uzel máme pravidlo nazvané stejně jako pro slučovací uzel, tedy one_outgoing_edge, a říká vlastně to samé: spojovací uzel musí mít právě jednu odchozí hranu.

Pozor na to, že UML standard dovoluje v rámci notace (nikoliv sémantiky) spojit rozdělující a spojovací uzel v jeden grafický prvek. V modelu však musí mít každý své zastoupení. Podobně je to pro dvojici rozhodovacího a spojovacího uzlu.

Co na to Sparx EA?

Ještě to budu muset napsat několikrát: Sparx EA tato pravidla ignoruje.

Douška

Tento článek je součástí seriálu 30 pravidel UML. Pokud jste ještě nečetli, podívejte se na výchozí článek. Ostatní články můžete dohledat pomocí štítku 30 pravidel UML.

Chcete vědět více? Objednejte si knihu UML pro analytiky nebo navštivte některé mé školení. Některá z nich jsou online.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *