Bonusové pravidlo č. 3: Protokolární stavové automaty a entry/do/exit

O protokolárním stavovém automatu dosud nepadlo ani slovo. A protože tohle je poslední šance, tak ji využijeme.

Protokolární stavový automat se používá typicky ve spojitosti s rozhraním nebo třídou a modelujeme pomocí něj povolené postupy volání jednotlivých operací. Protože se vlastně jedná o protokol, tedy pravidla, nemá smysl používat některé typické vlastnosti známé z běžných stavových automatů. A na některé takové vlastnosti myslí pravidlo entry_exit_do, které zakazuje stavům v protokolárních stavových automatech mít vstupní (entry), průběžné (do) a výstupní (exit) chování.

Co na to Sparx EA?

Tohle je bohužel dlouhodobá bolest nástroje. Sparx EA protokolární stavové automaty nepodporuje vůbec.

A to je vše?

Inu, pro tentokrát již ano. Po 33 dílech seriál končí. Ale nevěšte hlavu, ani celé tělo. Celý text prošel znovu třemi revizemi a kontrolami správnosti, v současné době je odeslán na jazykovou a stylistickou úpravou a na podzim vyjde knižně!

Obálka knihy 30+3 pravidel UML

A nebude to jediná kniha, které se tématu modelovacích jazyků bude věnovat. Současně s tím chystáme s Milanem Rubešem referenční příručku ArchiMate.

Obálka knihy Referenční příručka Archimate

Mezitím se můžeme potkat někde na online školení, či snad již od září zase prezenčně. Budu rád za každou připomínku, ohlas nebo dotaz. Pište do komentářů nebo přímo na můj e-mail.

Douška

Tento článek je součástí seriálu 30 pravidel UML. Pokud jste ještě nečetli, podívejte se na výchozí článek. Ostatní články můžete dohledat pomocí štítku 30 pravidel UML.

Chcete vědět více? Objednejte si knihu UML pro analytiky nebo navštivte některé mé školení. Některá z nich jsou online.

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *